Konserwatyzm
sobota, 15 maj 2010 04:53

Konserwatyzm i liberalizm w obrazkach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Związek między główną ideą, a związanymi z nią postulatami wydaje się niekiedy wątpliwy. Skąd na przykład twierdzenie, że najwłaściwszym konserwatywnym modelem gospodarczym jest kapitalizm nadreński? Albo czy obserwowane u nas piętnowanie inaczej myślących i "nieudaczników" ma coś wspólnego z dominującym neoliberalizmem? Mam nadzieję, że sporządzone przeze mnie schematy powiązań różnych idei przyczynią się do zrozumienia tego rodzaju związków.

 

 

Konserwatyzm

Poniżej przedstawiono analogiczny diagram  dla liberalizmu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że schemacie liberalizm przedstawiono takim jakim jest (odniesienie do praktyki, a nie do idei oświecenia). Natomiast obraz konserwatyzmu jest w większym stopniu wyidealizowany. Nie wynika to z chęci fałszowania rzeczywistości, ale z faktu że liberalizm dominuje we współczesnym świecie, a konserwatyzm demokratyczny to dopiero rodząca się alternatywa.

liberalizm

 

Czytany 22741 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 luty 2017 00:47
Jerzy Wawro

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: « Liberalizm - socjalizm - konserwatyzm